تفاوت میان ظروف آرکوپال و چینی؟

تفاوت میان ظروف آرکوپال و چینی؟

انتخاب از میان ظروف چینی و ظروف آرکوپال،همواره بحث جالبی بوده است. برای بسیاری از خریداران سرویس های پذیرایی این سوال مطرح است که از بین خرید این دو گزینه، بهتر است کدامیک را انتخاب کنند؟ به نظر شما کدامیک؟ چینی یا اوپال؟

در ابتدا بد نیست که قدری بیشتر درباره ظروف اوپال بدانیم. ظروفی که بسیاری از خریداران آنها را آرکوپال می نامند اما جالب است بدانیم که واژه آرکوپال در واقع خود از دو بخش مجزای آرک+اوپال تشکیل شده است. آرک نام یکی از شرکت های فرانسوی معروف تولیدکننده ظروف اوپال بوده است که در حدود یک قرن پیش،نام خود را بعنوان نخستین تولیدکننده ظروف اوپال در جهان بر سر زبان ها انداخت. به همین دلیل است که ظروف اوپال در بسیاری مواقع، پیشوند آرک را با خود یدک می کشند. این امر تا حد زیادی به داستان صنایع تولید دستمال کاغذی و برند کلینکس شباهت دارد. در آنجا هم بسیاری از خریداران، کلینکس را یک محصولِ مجزا می پندارند حال آنکه کلینکس در واقع یکی از برندهای برتر تولید دستمال کاغذی بوده که به سبب فراگیری و موفقیت محصولاتش در سراسر جهان، توانسته به نامی فراگیرتبدیل شود.

از حیث جنس، اوپال حد واسطِ شیشه و چینی است. البته بسیار زیباتر از شیشه و به سبب نازکی، بسیار سبک تر از چینی. برای تولید ظروف اوپال، ترکیبی از مواد اولیه مثل سیلیس، آهک، فلدسپات، کربنات سدیم و … مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب این مواد در معرض حرارت بیش از 1500 درجه سلسیوس قرار گرفته و سپس با استفاده از سیستم گریز از مرکز به اَشکال و قالب های متفاوت در می آید. در واقع رمز نازک تر بودن ظروف اوپال در مقایسه با ظروف چینی هم در همین شکل فرایند تولید آنهاست. جایی که بر عکس تولید ظروف چینی، از قالب و پرس خبری نیست و ظروف تولید شده، جنسی شبیه به شیشه داشته و در عوض به سبب برخورداری از ماده اولیه فلوراید، از حیث سفیدی، ظاهرشان به ظروف چینی می زند.
اما حال شاید برایتان سوال باشد که چرا ظروف اوپال در برخی مواقع، جایگزین سرویس های چینی می شوند؟ در ابتدا بد نیست نگاهی گذرا به ویژگی های ظروف اوپال داشته باشیم.

سبک وزن بودن

همانطور که گفته شد ظروف اوپال در مقایسه با چینی آلات بسیار سبک تر هستند و کاملا منطقی است که این عامل بتواند به سبب سهولتی که در فرایند پذیرایی با خود به همراه می آورد،بر میزان محبوبیت ظروف اوپال اضافه کند. شاید شما هم در مقام عمل، حمل ظروف سبک اوپال را به سرویس های چینی ترجیح دهید!

نشکن بودن

ظروف اوپال به سبب ماهیت بینابینی خود، بر عکس ظروف چینی از خاصیت نشکن بودن برخوردار است. رها شدن یک ظرف اوپال از دستتان بر عکس یک قطعه چینی، خیلی شبیه به فاجعه نیست و می توانید امیدوار باشید که پس از برداشتن آن از روی زمین، کوچکترین آسیبی به آن وارد نشده باشد.

قابلیت استفاده در مایکروفر

بیشتر ظروف اوپال در حین فرایند ساخت بواسطه یک عملیات ویژه حرارتی در مقابل گرما مقاوم می شوند. نام این عملیات خاص آنیل کردن است که باعث می شود بیشتر ظروف اوپال را بتوان فارغ از هرگونه نگرانی در مایکروفر ها قرار داد.

زیبایی

شاید درخشندگی ظروف اوپال در مقایسه با ظروف چینی ناچیز باشد اما در هر صورت بواسطه پیشرفت فناوری های ساخت، ظروف اوپال در اَشکالی بسیار زیباتر، رسمی تر و ظریف تر در مقایسه با قبل روانه بازار می شوند. علاوه بر آن، امروز تنوع در طرح ها و رنگ های کار شده بر بدنه ظروف اوپال بسیار بیشتر است و این به نوبه خود دست خریدار را بسیار باز می گذارد. شاید این عامل جدی ترین تهدید برای بازار ظروف چینی باشد. بازاری که دلیل اول و آخر فروش بالای آن، زیبایی و رسمیت محصولات آن است.

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه